Rubik Küpü Çözen Robotlar Durmak Bilmiyor..!

Günümüzde Rubik Küpler kendilerine olan ilgiyi kaybetmiş durumdalar. Farklı birçok bilgisayar oyunu, diğer tüm aktivitelerin yerini aldı ve dikkat çeker oldu. Teknolojinin gelişmesi ile üretme ve düşünme biçimleri de değişikliğe uğradı.

Şimdilerde, her an her yerde bulunabilen Rubik Küpleri çözmek, eskisi kadar imkansız görünmüyor. Yayınlanan birçok kitap, video bu konuda ipucu olmaktadır. Hiçbir hilesi olmayan küpleri çözmek artık oldukça kolay. Bir program yazılımcısı, bilgisayar mühendisi ya da bilim adamı olmaya gerek yok. Gereken sadece; sabır ve azim.

Rubik Küplerin sahip olduğu düşündürücü etkisi onu birçok yönden önemli kılmaktadır. Küpün varyasyonları hakkında yol almaya çalışmak, onu kendi başımıza çözebilmenin keyfini yaşatmaktadır. Hissettirdiği, ‘tek başına başarı duygusu’, sürekli onu yeni yollarla ve daha kısa sürede çözmeye itmektedir.

Bir dönem oldukça popüler olan zeka oyunu Rubik Küplerin tamamlanma rekoru 2013 yılında 5.55 saniye olarak kayıtlara geçmiştir. Gelişen teknoloji sayesinde bu işi artık robotlara yaptıran bilim insanları robotlarını geliştirmeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz yıla kadar Rubik Küpü tamamlama süresi 5.27 saniye olan robotlar artık bu işi; 3.23 saniyede tamamlıyorlar.

Haberimizin video galerisinde bulunan görüntülerde ise; robotların bu işi nasıl bir mantıkla yürüttüklerini izleyebilirsiniz.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak; durmadan, düşünerek ve eğlenerek öğrenmeye devam edeceğiniz günler diliyoruz.