Sıkıcı Biri Olmaktan Nasıl Kurtuluruz?

Sosyal hayatta, arkadaş ortamlarımda ve ya yeni insanlarla tanışırken kendimizi bir anda o ortama yabancı hissederiz. Böyle durumlarda aslında olan nedir ve neden böyle hissederiz?

Sıkıcı bir kişiliğe sahip olduğumuzu düşünmemize neden olan birçok etmen olabilir. Mesela bu ilginç insan tanımımız yüzünden olabilir. İlginç insan, başına her zaman ilginç olaylar gelen insan değildir. Aynı şekilde dünyayı dolaşmış, tarih kültür gibi konularda öğrenilmiş nutuklar atan insan da değildir. Kimdir ilginç insan: Kendini kaliteli bir dinleyici olarak eğitmiş, kalbi ve aklının sesini dinlemeyi bilen böylece etrafındakilere güven verici açıklamalar yapabilen kişidir.

İlginç ve ilgi çekici bir insan olmamızın önündeki engeller nelerdir onlara da göz atalım isterseniz. Öncelikle duygularımıza olan inancımızın azalması bizi oldukça sıkıcı biri haline getirir unutmayın. Bazen çekingenlik ve alışkanlıklar yüzünde ilgi çekebilecek konuları bir kenara itip saygılı ama renksiz sohbetler kuruyoruz. En büyük engellerden biri budur.

Kısaca ilginç insan, ruhumuzun sosyal ortamlardan beklediği şeyi, bir yabancının gözünden hayatın nasıl göründüğünü, saygılı ve sansürsüz bir bakış açısıyla bize veren ve içimizdeki şaşırma duygusunu uyandıran, bizi yalnız olmadığımıza ikna eden kişidir.