Sömestr Tatilinde Çocuğunuzla Vakit Geçirin

Sömestr Tatilinde Çocuğunuzla Vakit Geçirin

2017-2018 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının sonuna yaklaşırken aileler, kendileri ve çocukları için tatil planları yapmaya başladı. Peki tatile gitme olanağınız yoksa veya dışarı çıkamayacak kadar soğuk bir hava hakimse bu durumda çocuklarınızla yapabileceğiniz aktivitelere yönelebilirsiniz.

Soğuk kış günlerinde eve tıkılıp kalsanız bile ailenizle eğlenceli vakit geçirmeniz mümkün. Sömestr tatili için evde geçirdiğiniz zamanları çeşitli aktivitelerle daha renkli ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede hem çocuklarınız hem de siz keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Sömestr Tatilinde Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler

 

1- Patlamış Mısır ve Sinema

Yoğun iş temposunda çalışan ebeveynler çocuklarına zaman ayıramadıkları gibi kendilerine de zaman ayıramıyorlar. Sömestr tatili sizler ve çocuklarınız için müthiş bir fırsat olabilir. Çok klişe olacak belki ama evde film izlerken aileniz ile çok keyifli zamanlar geçirebilmeniz mümkün.

Sıcak ve huzurlu bir ortamda battaniyenin altına girerek film izleyen mutlu bir aile tablosu çizerek çocuklarınızla birlikte film izlemeyi deneyebilirsiniz. Çeşitli animasyon filmleri veya aile filmleri arasından sizlere en uygun filmi seçebilirsiniz. Film konusunda kararsız kalırsanız Kolej Sineması sayfamızdan çocuğunuzla beraber izleyebileceğiniz filmler konusunda fikir alabilirsiniz.

2- Beraber Spor Yapın

Sporu seven ve spor yapan çocuklar her zaman daha uyumludur. Sömestrda çocuğunuzla evde spor programları izleyebilirsiniz. Bisiklet yarışları, araba yarışı, futbol vb. gibi sporlar çocuğunuzun gelişimi için faydalı olacaktır.

3- Birlikte Masa Oyunları Oynayın

Gün boyu çalışıp akşam televizyon karşısına oturan aileler için zor olabilecek bir aktiviteden bahsedelim. Çocuğunuz her ne kadar televizyon izlemeyi tercih ediyor olsa da onunla masa oyunları oynayabilirsiniz.

Çocuğunuzun tek başına oyun oynarken sıkılıyor olması normal olabilir, fakat ona eşlik ederseniz sizlere olan günlük ihtiyaçlarını da bir nebze gidermiş olabilirsiniz. Unutmayın ki nitelikli masa oyunları çocukların zeka gelişiminde de oldukça etkilidir.

4- Kitap Okuma Zamanı Belirleyin

Çocuklar için kitap okumanın gerekliliği tartışılmaz. Ailecek yapacağınız 15 dakikalık kitap okuma seansları hem çocuğunuzun gelişimi açısından hem de kitap sevgisi adına etkili olacaktır. Unutmayın ki çocuklar aileyi rol model alır. Kitap okuyan ebeveynleri olan bir çocuğun kitaplara olan ilgisi elbette günden güne artar.

Kitap seçerken çocuğunuz için doğru kitap seçimi yapmanız da çok önemli. Kitap okumayı seven bir çocuğunuz varsa sizlerden sürekli kitap talebinde bulunabilir. Ebeveyn olarak bu durumda çocuğunuza kitap seçiminde zorlanıyorsanız Kolej Kütüphanesi sizler için faydalı olacaktır. Her hafta 1 kitap önerisinde bulunduğumuz Kolej Kütüphanemiz çocuklar için en verimli olabilecek kitaplardan oluşmaktadır.

5- Sessiz Sinema Oynamak

Klasik bir eğlence olmasına rağmen taktiklere dayalı olması nedeni ile sessiz sinema oynamak çocuklarınızın tatilde evde olmaktan sıkılmamalarını sağlayacaktır. Çocuğunuzun yaşını da göz önünde bulundurarak oyunu değişik hale getirebilirsiniz.

Film anlatmak yerine hayvanları anlatarak oyunu daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Hem siz hem çocuklarınız hayvanların taklitlerini yaparken oldukça eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

6- Video Oyunlar Oynayın

Gelişen ve büyüyen teknolojide bu tarz oyunları göz ardı etmek mümkün değil. Ebeveynler olarak çocuklarınızı ne kadar uzak tutmak isteseniz de bu tarz oyunların çocuklarınızın zeka gelişiminde büyük bir payı vardır.Çocuğunuz için uygun video seçimi oldukça önemlidir. Bu sebeple seçtiğiniz oyunlar çocuğunuz için yararlı ve faydalı olmalıdır.