Öğrenciler..! İşte Stresi Yenmenin 9 Etkili Yolu

Öğrenciler..! İşte Stresi Yenmenin 9 Etkili Yolu

Günümüzde gençler mutlu olmak için bir çok şeye sahipler. Fakat yeni nesil sorumluluklarından kaçmak için büyük bir mücadele içerisinde. Yapılan araştırmaların ortaya koydukları sonuçlar gösteriyor ki; gençler içerisinde strese bağlı mutsuzluk ve depresyon ileri boyutlarda kendini gösteriyor.

Öğrenciler özellikle üniversite dönemlerinde yarı zamanlı işlerde çalışarak tecrübe kazanmak istiyor ve böylece gelecekleri ile ilgili yaşadıkları stresi azaltmayı planlıyorlar. Fakat bunu yaparken gelecek baskısının altında eziliyorlar.

Öğrencilerin yaşı küçüldükçe stresleri küçülmüyor, aksine stresle başa çıkmayı tam olarak bilmeyen öğrenciler için stres büyüyor ve gündeminin ilk sırasına oturuyor. Öğrenciler boş olan her dakikalarını bir şekilde doldurma telaşına kapılıyorlar. Özellikle tatillerde rahatlaması ve bir sonraki seneye zinde hazırlanması gereken öğrenciler verimli geçirebilecekleri zamanlarını stres ve sıkıntılarla boğuşarak kaybediyorlar. Kendi ayakları üstünde durmak veya iyi bir CV’ye sahip olmak için bu dönemlerini çalışarak geçiren öğrenciler iş hayatının da stresini üzerlerine alıyorlar.

Dikkat edilmediğinde ise çok çalışma ve yaşanan stres tükenmişlik sendromu yaşanmasına neden olabiliyor. Kolejiniseç Ekibi olarak öğrencilerin stres ve benzeri sorunları yaşamaması için yapmaları gerekenleri 9 adımda derledik. İşte 9 adımda stresi yenmenin formülü:

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme
Dengeli ve sağlıklı beslenmenin fiziksel birçok yararının yanında psikolojik olarak olumlu etkileri de vardır. Özellikle yoğun çalışma dönemlerinde ve yorgunluğun üst noktalara çıktığı durumlarda fast-food ve benzeri yiyecekler yerine taze ve sağlıklı meyve veya sebzelerin vücuda katacağı dinamizm yararlarını tecrübe edeceksiniz.

Spor Yapın
Haftada en azından bir gün spor yapmak üstünüzde bulunan stresi azaltacaktır. Yapacağınız spor ve egzersizlerle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu endorfin miktarına günlük yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşmanız mümkün olacaktır.

Ayrıca bir spor salonuna kayıt olmak düzenli spor yapmak için güzel bir adım olacağı gibi okul dışında sosyal bir hayat kurmanıza da yardımcı olacaktır. Spora başladığınız gibi yararlarını görmemek sizi hayal kırıklığına uğratmasın kısa vadede elbette yararını göreceksiniz.

Meditasyon
Kulağa oldukça sade ve basit gibi gelen meditasyon ile günde 10 dakikanızı ayırarak ruhunuzu dinlendirmenize yardımcı olacaktır. Eğer daha önce denemediyseniz şimdi başlamak için tam sırası.

Sessizliğin ve sakinliğin başlaması ile kendi iç dünyanıza doğru bir yolculuk yapacak ve yaptığınız hataları veya planladığınız adımları daha konsantre bir şekilde düşünmeye fırsatınız olacak.

Düzenli Molalar Verin
Gün içerisinde çalışırken kısa molalar verin. Böylece zihninize yenilenmek ve öğrendiklerinizi benimsemek için fırsatlar vermiş olacaksınız. Fakat bu kısa molaların süresini iyi ayarlamak önemli.

Özellikle okul dönemlerinde hafta sonu tatillerini iyi değerlendirmek önemlidir. Eğlenmeye ve kendinize ayıracağınız zaman ile Pazartesi günlerine güçlü ve kendinden emin bir başlangıç yapacağınızı unutmayın.

Evcil Hayvan Edinin
Evcil hayvanlarla geçirdiğiniz süreler sağlığınız için yararlı birer aktiviteye dönüşmektedir. Birkaç dakika boyunca köpeğinizle geçirdiğiniz vakitle birlikte vücudunuz mutluluk hormonları salgılamaya başlar ve zihninizde yer edinen stres bu mutluluğun arasında kaybolur.

Düzenli Uyku
Uyku her zaman için en iyi ilaçtır. Bir çok sanatçı ve iş adamının gün içerisinde 20’şer dakikalık şekerlemeler yaptığı ve böylece verimliliklerinin yükseldiğini duymayanımız yoktur.

Öğrenciler için özellikle okulların kapandığı tatil dönemlerinde sosyal medya üzerinde çokça zaman geçirildiği, mesajlaşma ve telefon konuşmalarının arttığı, sosyalliğin salt eğlenceden ibaret kalması ile fazla telefon, fazla bilgisayar ve harcanan fazla zamanın beraberinde fazla stresi getireceğinin unutulmasına yol açtığı uzmanların sıklıkla uyarılar yaptığı konulardır.

Elektronik cihazların iş ve okul dışında sizi yormasına izin vermeyin.

Pozitif Olun
Hatalarınızdan olumlu dersler çıkarmaya bakın. Başarısız olduğunuz bir ders veya proje sonunda başarısızlığın nedenlerini doğru analiz ettiğiniz takdir de bir sonraki adımınızda zihninizde neyi nasıl  yapmanız gerektiğini biliyor olacaksınız. Böylece her bir yeni deneyim ve adım öncesi yaşayacağınız stresi önlemiş olacaksınız.

Müzik Dinleyin
Müzik dinlemek; stresli olduğunuzda veya psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmediğinizde sakinleşmenize yardımcı olacak ve zihninizde oluşan düşünceleri daha berrak hale getirecektir. Müzik dinleyerek karar verme sürecinde sakin ve düşüncelerinizin net kalmasına yardım etmiş olacaksınız.

Gülmeyi Unutmayın
Gülmek iyi bir tedavi yöntemidir diyen uzmanlar yanılmadılar. Gülerek oksijen seviyenizi arttırırken otomatik olarak stresinizi azaltacaktır. Gülerek hayatı herkes için daha yaşanılır bir hale getirmiş olursunuz ve böylece zihninizde oluşan sıkıntı ve stresi dağıtmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıda sayılan 9 madde ile yaşadığınız stresinizi azaltabilir, stresin hayatınızda var olmasına zemin hazırlayan nedenlerinden kurtulabilirsiniz. Unutmayın okul size bilgiyi nasıl kullanmanız gerektiğini öğretir, eğitim ise onu nasıl bulmanız gerektiğini öğretecektir.