TEOG Maratonu Başlıyor..!

TEOG Maratonu Başlıyor..!

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Sınavları (TEOG) 25 – 26 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Ortaokul 8. Sınıfta okuyan 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin ter dökeceği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Sınavları iki günde tamamlanacak. Sınava girecek öğrencilerin geleceğini etkileyecek olan TEOG sınavları diğer sınıf öğrencileri için de ayrı bir anlam ifade ediyor: Tatil.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak ve 8. Sınıf öğrencilerinin katılacağı TEOG Sınavında ilk gün olan 25 Kasım Çarşamba günü; Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavları yapılacak. İkinci gün olan 26 Kasım Perşembe günü ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil derslerinin sınavları yapılacak. Bu iki günde 8. Sınıf öğrencileri sınavlarına girerken, ilkokul ve ortaokula devam eden diğer öğrenciler tatil yapacaklar. İkinci dönemde gerçekleştirilecek olan TEOG Sınavları ise 27 ve 28 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği sınav takvimine göre; Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında gerçekleştirilecek sınavların mazeret tarihleri ise; 12 – 13 Aralık 2015 oldu. İkinci dönem mazeret sınavları ise 14 – 15 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek.

TEOG sınav sonuçları ise Ocak Ayı’nın ilk haftasında açıklanacak. Puan hesaplamaları ise Anadolu liseleri başta olmak üzere ortaöğretim kurumlarına geçişte hesaplanacak yerleştirme puanının %70’i oranında etkileyecek. Kolejler ve özel okullar ise kendi yerleştirme puanlarını kendileri belirleyecek. Bazı özel okul ve kolejler TEOG derslerinin 4’ünü bazı kolejler ise 12 dersin tamamını puanlamalarına dahil ediyorlar.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu Ekibi olarak sınava girecek öğrencilerimize başarılar diliyoruz.