TEOG 2016 Maratonu Başlıyor

TEOG 2016 Maratonu Başlıyor

TEOG sınavları için son saatler.. Yarın birinci oturumu ile başlayacak olan TEOG sınavlarında öğrenciler Türkçe, Matematik ve Din Kültürü derslerinden sorumlu olacak. TEOG birinci oturumu saat 09.00'da başlayacak.

Ortaöğretim sınavı kapsamında yapılmakta olan liseye geçiş sınavında yeni düzenlemeler meydana gelmiştir. Öğrencilerin kısa süreli olarak yapacak oldukları araştırmalar sonucunda en doğru cevaplara ulaşabilirler.

Öğrenciler artık lise eğitimi alabilmek için öncelikle bazı belli başlı sınavlara girmeleri gerekir. Ortaokul son sınıf öğrencilerin yapacak olduğu giriş işlemlerinin hemen ardından öğrenciler Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavına katılacaklardır. Lise eğitiminin önemi öğrencinin hayatında oldukça büyüktür.

TEOG OTURUMLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Öğrencilerin girecek olduğu bu sınav sonucunda elde ettikleri puan ile beraber tercih yapacaklardır. Lise eğitiminin hemen sonrasında başlayacak olan lisans eğitimi olacağı için öğrenciler için bu sınav oldukça önemlidir. Lisans eğitiminin alınması için öğrencinin gittiği lise ve de edinecek oldukları arkadaş çevresi önemlidir.

Öğrencinin daha iyi şartlar altında eğitim alabilmesi içinde bu oldukça önemli bir işlemdir. TEOG kısaltmasıyla bilinen bu sınava tüm sekizinci sınıf öğrencilerinin katılması zorunludur.

Bu sınava girmeden bir öğrencinin lise yerleşmesi mümkün değildir. Günümüzde artık yapılacak olan bu sınav iki oturum şeklinde gerçekleşecektir.

Öğrencilerin kısa sürede gerçekleştirecek olduğu bu sınav 23 Kasım Çarşamba günü ve de 24 Kasım Perşembe günü yapılacaktır. 

OKULLAR TATİL Mİ?

Öğrencilerin ve de ailelerin merak ettiği bir diğer husus ise TEOG sınavında okulların tatil olup olmayacağı konusudur.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada belirtilen durum ise 23 Kasım 24 Kasım tarihlerinde okulların olmayacağı yönündedir. Sadece 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin okulu olmayacağı duyurulmuştur.

TEOG sınavında okullar tatil mi sorusunun en güncel yanıtı da budur. Sekizinci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan bu araştırmaların sonucunda da 25 Kasım Cuma günü okulların olacağı duyurulmuştur.

Geçen yıllarda da olduğu gibi bu gün hiçbir şekilde tatil değildir. Öğrenciler TEOG sınavına saat 9.00 da girecektir. Bu nedenle öğrenciler de girecek oldukları sınav salonlarına giriş yapabilmeleri için bir saat öncesinden okul binalarında hazır durumda beklemeleri gerekir.

TEOG'DA SORU DAĞILIMI NASIL?

Öğrenciler sınav giriş belgeleri ve kimlikleri ile beraber sınava gireceklerdir. Sınavın ilk günü öğrenciler Türkçe, Matematik ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi sınavlarına gireceklerdir.

Her sınav arasında belirlenen bir ara vardır. Öğrenciler ertesi gün ise öncelikle Fen Bilimleri, İnkılap Tarihi ve de yabancı dil sınavlarına gireceklerdir. Sınavlar 20 sorudan oluşacaktır.

Her bir ders için ayrılan süre ise 40 dakikadır. Bir ders saati için öğrenciler sınavlarını tamamlamaya çalışacaktır.