TEOG 2016’nın İlk Maratonu Tamamlandı

TEOG 2016’nın İlk Maratonu Tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen birinci dönem ortak sınavları sona erdi.

Toplam 1 milyon 190 bin 826 öğrencinin başvurduğu sınav, yurt genelinde 970 merkezde, 16 bin 235 okulda, 93 bin 342 salonda, yurt dışında ise 7 ülkede, 14 merkezde, 21 okulda, 72 salonda gerçekleştirildi.

MAZERET SINAVLARI NE ZAMAN?

Sınavda her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanıldı ve her bir ders yazılısının süresi 40 dakika, teneffüs araları 20 dakika oldu.

Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında, kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava girdi. Bilgisayar özelliği bulunan her türlü cihaz ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz veya radyo gibi iletişim araçları sınava sokulmadı.

Öğrenciler, 17-18 Aralık'ta mazeret sınavlarına girecek. Sınav sonuçları ise ocakta açıklanacak.

TEOG PUAN HESAPLAMA ROBOTU NASIL KULLANILIR?

TEOG sınavı öncesinde öğrencilere pek çok konuda avantaj sağlayan ve öğrencilerin zorlu sınava hazırlanmasında yardımcı olan Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ODSGM) kendi bünyesinde barındırdığı TEOG puan hesaplama robotu ile de sınav sonrasındaki sürece dair soru işaretlerine azaltıyor.

Çeşitli duyuruların, testlerin ve ders videolarının yer aldığı ODSGM sayfasının online uygulamalarından olan “Sorgulama” sayfasından  1.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP1), 2.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP2), Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) ve Yerleştirmeye esas puanı (YEP) kısa sürede hesaplanabiliyor.

Hesaplamanın gerçekleşmesi için tek yapılması gereken 1. ve 2. ortak sınavlardaki doğru sayısını girmek. Ancak TEOG puan hesaplama robotunun doğru sonuç verebilmesi için 6, 7, ve 8. sınıf başarı puanlarına dair bilginin de sayfaya işlenmiş olması gerekiyor.    

TEOG PUAN HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLAYIN...       

PUAN HESAPLAMA AŞAMALARI VE DETAYLARI

TEOG puan hesaplamaları çeşitli aşamalardan geçmektedir. Bu aşamalar MEB’in resmi internet sitesinden yayınlandığı kılavuza göre 3’e ayrılıyor: Yıl Sonu Başarı Puanı Hesaplaması, Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı Hesaplaması ve Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması.

Yıl Sonu Başarı Puanı Hesaplaması

Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacaktır.

Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yılsonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır.

Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması

Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Ek Puan

Bazı öğrenciler, ek puan ile TEOG puan hesaplamalarında avantaj sağlayabiliyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan veriliyor.

Buna göre; Altın Madalya alan veya birinci olanlar için % 10'u - Gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için % 9'u - Bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için % 8'i - Bu etkinliklere katılanlar için de % 7'si oranında ek puan veriliyor.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIR?

TEOG sınavının değerlendirilme aşaması için bazı kurallar belirlenmiştir ve bu kurallar tüm öğrenciler için geçerlidir. Sınav katılımından sınavdan sonraki sürece kadar pek çok aşamanın belirlediği sınavın değerlendirmesinde baz alınan faktörler aşağıdaki gibi;

a. Ortak sınavlara katılacak olan öğrencilerin puanı tek puan türünde hesaplanacaktır.

b. Her soru eşit ağırlığa sahip olacaktır.

c. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucuyla okutulacaktır. ç. Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar hesaplanacaktır.

d. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.

e. Dönem puanı hesaplamasında kullanılacak olan sınav puanı; [(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü ile hesaplanacaktır.

f. 8’inci sınıfta her dönem için uygulanan ortak sınavlar sonucunda yapılan hesaplama ile o döneme ait ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı bulunur. Her iki dönem puanının aritmetik ortalaması; ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur ve yerleştirmeye esas puanda kullanılır.

g. Salon görevlilerince kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin, kopya sonucu iptal edilen o dersin sınavı puanla değerlendirilmez. Ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınır.