TEOG Sonuçları Açıklandı

TEOG Sonuçları Açıklandı

TEOG sınav sonuçlarını öğrenebilmek için, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesi e-okul.meb.gov.tr'yi ziyaret ettikten sonra  “Öğrenci TC Kimlik Numarası” ve “Öğrenci Okul Numarası'nın” sisteme girilmesi gerekiyor. Sitedeki, e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi ekranında öğrencilerin bilgilerini giren veliler, çocuklarının TEOG 2015 sonuçlarını tüm detaylarıyla öğrenebilecekler.

http://www.meb.gov.tr/sinavlar/sorgu/Oks/2014_TEOG_65wsxqw/Teog_Frm_2014.asp

Yerleştirme Sonuçları 14 Ağustos’ta Açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı, 28 Mayıs’ta TEOG kapsamında okullara yerleştirmede bir dizi yenilik yaptığını duyurmuştu. Buna göre özel okullara kayıt tarihleri 24 Haziran-5 Temmuz olacak. Lise tercihinde etkili olacak Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ise 24 Haziran’da ilan edilecek. Yeni kılavuza göre, 8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin liselere yerleştirmeleri, tercihleri doğrultusunda ve okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü ile yapılacak. Devlet okulları için tercihler 6-16 Temmuz arasında saat 13.00’e kadar yapılacak.

Öğrencilere 25 okul tercih hakkı verilecek. Tercih yapmayanlar otomatik olarak açıköğretime kaydedilecek. Özel okula kesin kayıt yaptıranlar tercih yapmayacak. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 14 Ağustos’ta ilan edilecek.

Nakil İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Nakil tercih başvuruları, 3 dönemde yapılacak. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak, isteyen öğrenci başvuru yapabilecek. İlk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos’ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos’ta açıklanacak. İkinci dönem başvuruları 24-28 Ağustos’ta alınacak, sonuçlar 31 Ağustos’ta duyurulacak. Üçüncü dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül’de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül’de açıklanacak. Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek.

İl veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül’de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül’de ilan edilecek. Açık ortaöğretime yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül’de nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül’de nakil yerleştirmesi yapılabilecek ve 14 Eylül’de eğitim öğretime başlanacak.