TEOG Yerine Getirilen Yeni Sistem Açıklandı

TEOG Yerine Getirilen Yeni Sistem Açıklandı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçişte TEOG’un yerine getirilen sistemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan’ın yaptığı açıklamaya göre; liselere giriş sınavında öğrenciler 90 soru çözecek ve sınav süresi 135 dakika olacak. Yeni sistemde en önemli değişikliklerden birisi de şu: öğrenciler sadece 8. sınıf konularından sınava girecekler!

SORU SAYISI 90’A ÇIKARILDI

Daha önce yapılan açıklamada sınavda sorulacak soru sayısı 60 olarak açıklanmıştı. Ancak bugün Bakan’ın yaptığı açıklamaya göre soru sayısı 90’a çıkarıldı.

Sınavda yalnızca 8. sınıf konularından soru sorulacağını açıklayan Bakan Yılmaz, bu sınav için öğrencilere 135 dakika süre verileceğini söyledi. 

SORU DAĞILIMI

90 sorudan oluşan yeni sınavda; 20 Fen Bilgisi, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve 10 yabancı dil sorusu sorulacak.

Yeni sınavla ilgili en çok merak edilenlerden biri de sınavda açık uçlu soru sorulup sorulmayacağı idi. Bu konu da açıklığa kavuştu: sınavda açık uçlu soru olmayacak.

SINAVA GİRMEK ZORUNLU DEĞİL

Bilindiği gibi bu yeni sınava her öğrenci girmeyecek. Yapılacak olan sınava isteyen öğrenciler girecek. Sınava girmeyenler adrese dayalı yerleştirme sistemine tabi olarak en yakındaki liseye yönlendirilecek.

İlkokuldan ortaokula geçişte öğrencilerin sınava girmeden geçiş yaptığını hatırlatan Bakan Yılmaz, liseye geçişte de buna benzer bir sistemi hedeflediklerini söyledi. Bakanlık, çoğu öğrencide oluşan “lise kazanma” kaygısını azaltmayı hedeflemiş görünüyor.

ADRESE DAYALI KAYIT SİSTEMİ

Kaldırılan TEOG'un ardından "Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi" adıyla verilen yeni bir sistem getirildiği daha önce duyurulmuştu.

Buna göre, ortaokulu bitiren öğrenciler adreslerine en yakın 5 liseden birini tercih edecek. Belirlenecek nitelikli liselere girmek isteyen 8. sınıf öğrencileri için ise açıklanan bu yeni sınava girecek.