Türkiye’de Minik Bir Yıldız Parlıyor..!

Perküsyon sanatçısı, eğitmen ve besteci Engin Gürkey ile Şirin Gürkey’in kızı minik yıldız Beste Gürkey, ilk kez çıktığı uluslararası perküsyon arenasında, 12-15 yaş arasında düzenlenen master enstrümanı Vibrafon kategorisinde birinci oldu.

İ.Ü. Devlet Konservatuvarı 7. Sınıf perküsyon öğrencisi 12 yaşındaki Beste Gürkey, son dört yılda girdiği altı yarışmada bugüne kadar 4 birincilik, 1 ikincilik, 1 üçüncülük sahibi oldu.

Minik yıldızın İtalya’da düzenlenen, perküsyon dünyasının köklü yarışmalarından International İtaly Percussion Competition’da dünyanın 18 farklı ülkesinden ve 100’ü aşkın yarışmacıyı geride bırakmasıyla Belçika’da düzenlenen Universal Marimba yarışmasında da ikinci olmasıyla yurtiçi ve yurtdışında pek çok perküsyon otoritesinin dikkatini çekti. Ve bu yıl kaydedilecek ilk solo perküsyon albüm teklifini aldı.

Beste Gürkey’in, yurt içi ve yurt dışındaki solo konserlerinin yanında, başta Engin Gürkey şefliğindeki perküsyon orkestrası ve birçok oda, senfoni orkestraları eşliğinde seslendirdiği repertuvarı bulunuyor. Temel enstrümanları, başta Perküsyon piyanoları vibrafon ve marimbanın yanında  kullandığı diğer vurmalı çalgıları içeren, klasik batı müziği perküsyon repertuvarı ile birlikte, çağdaş Türk perküsyon müziğine dair uzanan geniş repertuvarı seyircileri ile buluşuyor.

Beste Görkey'e Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu Ekibi olarak müzik yaşamında başarılar dileriz.