Üniversite Kayıtları Artık İnternet Ortamında

Üniversite Kayıtları Artık İnternet Ortamında

Üniversiteye kayıt birçok öğrenci için sıkıntılı geçen bir süreçtir. Yaz dönemi olmasının yanı sıra öğrencilerimizin henüz sınavın stresinden uzaklaşamamış olmaları, üstüne kayıt belgelerinin yoğunluğu ve karmaşası ile gelmesi stresin büyümesine neden olmaktadır. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tam da bu anlamda oluşan sorunları çözebilmek için yeni bir sistemi hayata geçirdi.

Yapılan açıklamaya göre; “özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programların dahil edilmediği E-Kayıt Sistemi, bütün devlet üniversitelerinde yürürlüğe girmiştir” denildi.

https://www.turkiye.gov.tr” adresinde “e-hizmetler” bölümü altındaki “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığıyla açılacak “üniversite e-kayıt” seçeneğini tıklayarak yapılabilecek kayıt işlemleri sonucu öğrenciler, kayıt olduklarını gösteren barkodlu çıktı alacaklar ve kayıtlarını tamamlamış olacaklar. Uygulama, 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM’den temin edilecek yerleşen verisindeki öğrencileri kapsayacak. E-kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacak.

İsteyen öğrenciler üniversitelere gidip bireysel kayıtta yaptırabilecekler. Öğrenciler, kayıt işlemlerinin ardından, üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecek.

Uygulama Özel Üniversitelerde Bir Sonraki Eğitim Öğretim Yılı Başlayacak
Özel üniversitelerin kesin kayıt işleminin eğitim ücretinin ödenmesinden sonra gerçekleştirildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, farklı üniversitelerde farklı gereksinimler olması nedeniyle uygulamanın şu an için devlet üniversiteleriyle sınırlı tutulduğu belirtildi. Açıklamada, “2015-2016 eğitim öğretim yılı itibarıyla devlet üniversitelerimizdeki öğrencilerin yararlanabileceği bu imkanı bir sonraki yıldan itibaren vakıf üniversitelerimizin öğrencilerine de sunmayı arzuluyoruz” ifadeleri kullanıldı.