Ülkemizden 3 Üniversite Listeye Girdi

Ülkemizden 3 Üniversite Listeye Girdi

The Times Higher Education’ın değişik kriterleri göz önüne alarak topladığı veriler ve yaptığı anket sonuçlarına göre hazırladığı, üniversitelerin; inovasyon, uluslararası görünürlük ve araştırma niteliklerinden yola çıktığı Asya Üniversiteleri raporunda ülkemizden de üç üniversiteye yer verdi.

Asya Üniversiteleri sıralamasında ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ilk 50 üniversite arasında yer aldı. 2014 yılında listede 19’ncu sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi, 2015 yılında beş basamak yükselerek 14’üncü oldu.

The Times Higher Education Asya listesinde ülkemizden üç üniversite ilk 20 sırada yer buldu. Geçtiğimiz yıl 29’uncu sırada olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi 12’nci olurken, Boğaziçi Üniversitesi 19’uncu sıradan 14’üncü sıraya yükseldi. İstanbul Teknik Üniversitesi ise 2014’te 24 olan sıralamasını 19’a çıkardı.

14 ülke arasında yapılan araştırmaya göre Orta Asya Bölgesi’ni İran, İsrail, Lübnan, Suudi Arabistan ve Türkiye olmak üzere beş ülke temsil etti. İlk 100’de altı üniversitesi bulunan Türkiye’yi dört üniversite ile İsrail takip ederken, İran üç, Suudi Arabistan iki, Lübnan bir üniversite ile listede yer aldı.