İşte Kolej Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İşte Kolej Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Günümüzde ebeveynlerin en önemli önceliğini çocukları ve onların eğitimi oluşturmaktadır. Çocukları için en iyiyi isteyen velilerin eğitimde ilk durakları özel okullar olmaktadır. Öğrencileri için başarıya giden yolda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan kolejler ise velilere kayıt öncesinde ve sonrasında birçok kolaylık sağlıyor ki bunların başında hemen hemen her özel okulun yaptığı “Bursluluk Sınavı” geliyor. Yine TEOG gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sınavlarda başarı gösteren öğrenciler de kolejlerin burs imkanlarından yararlanıyorlar.

Özel Okullar sadece burs imkanları ile öğrencilerine başarı yolunu açmıyorlar ayrıca okul binalarının fiziksel nitelikleri ile de öğrencilerine her türlü sportif ve kültürel imkanı da sunuyorlar.

Peki bir veli özel okul seçerken sadece bunlara mı dikkat etmeli?

Bu sorunun cevabı tabi ki hayır. İyi bir eğitimin olmazsa olmaz şartı eğitimcilerdir. Unutulmamalıdır ki bir okulun kalitesini öğrencilerine sadece sınavları değil bütün bir hayatı kazandıracak olan öğretmen kadroları belirler.

İyi bir gelecek bütün öğrencilerin en doğal hakkıdır. Bu yolda yıllarını harcayan öğrencilerin yanında maddi ve manevi bir çok fedakarlık yapan veliler de başarıda büyük pay sahibi olmaktadırlar.

Kolej tercihinde unutulmaması gereken ilk nokta; eğitimin bir maraton koşusu olduğudur. Seçeceğiniz ortaokul veya liseler de birer etaptır. Ve maraton önemli olan arada bir öne geçmek değil yarışı en önde bitirmek ve derece almaktadır. Kolej seçerken de göz önünde bulundurulması gereken ilk kural eğitimin devam eden bir süreç olduğudur.

Özel okul seçerken dikkat edilecek noktalar ise;

  • Öncelikle eğitim kurumunun verdiği eğitimin kalitesi
  • Kolejin alt yapısı
  • Öğretmenlerin çocukların yaş gruplarına hitap eden eğitimleri vermesi
  • Ebeveynlerin yaptıkları maddi masrafların geri dönüşümünü alabilmesi
  • Eğitim kurumunda farklı dillerde yabancı dil eğitimi verilmesi
  • Özel okullarda çocukların sorunları ile bireysel olarak ilgilenilmesi
  • Çocukların okula çocuk adapta olabilmesi adına çocuklar ile kaliteli iletişim kurulması
  • Eğitici ve öğretici bilgiler verilmesi
  • Çocuklara doğru yollar ile bilgilerin aşılanmasına dikkat edilmesidir.