W. Buffett’ten Gençlere İlham Verici Tavsiyeler

W. Buffett’ten Gençlere İlham Verici Tavsiyeler

Warren Buffett Amerika’nın sayılı zenginlerinden ve hayırseverliği ile bilinen iş adamlarındandır. Başlığımız her ne kadar “Warren Buffett’ten Gençlere İlham Verici Tavsiyeler”  olsa da aslında bu tavsiyeler herkes için geçerli. Kişisel gelişim açısından büyük bir hazine olan Buffett ile bir masa etrafında oturduğunuzu ve toplantı yaptığınızı düşünün. Ve kalem kağıtlarınızı hazırlayın.

İşte Warren Buffett ilham verici tavsiyelerini sıralıyor:

Herkesten Önce Kendinize Yatırım Yapın
Çevrenizdeki herkes yatırım yapmak için erken davranmanızı ve hızlı hareket etmenizi önerecektir. Bu öneri güzel bir hikayenin başlangıcı ve önemli tavsiyelerin en iyisidir. Peki yapılan bu yatırım nasıl gerçeğe dönüşür ve olumlu sonuçlar doğurur? Üniversiteyi yeni bitirmiş bir öğrenciye krediler ve borçlarla boğuşmasını kesinlikle önermiyor Buffett, kendine yatırımı yaşadığımız internet çağında bilgi, beceri ve tecrübe ile tanımlıyor. Ayrıca içinizde var olan tutkulara yönelmenizi ve öğrenmeyi hiç bir zaman durdurmamanızı öneriyor.

Kötü Alışkanlıklarınızı Hemen Terk Edin
Herkesin terk etmesi gereken en azından bir alışkanlığı vardır. Buffett kendisinin parayı yanlış harcama alışkanlığının olduğunu ve bundan kurtulmak için çok çalıştığını dile getiriyor ve gençlere de aynısını öğütlüyor: “Hayatın size öğreteceklerini zor yoldan öğrenmeyin. Öğrenilmiş derslerden kendinize dersler çıkarın ve zamanınızı doğru planlayın.”

Bir Danışman Bulun
Herkesin hayatında bir rol modeli bulunmaktadır veya bulunmalıdır. Birçok insan için bu danışmanların yeri hayati önem taşır ki bunda yanlış bir şey yoktur. Böyle birisine sahip değilseniz mutlaka edinin önem vermeniz gereken tek şey size önderlik edecek bilgi ve tecrübeye sahip olması ve sizi doğru bir şekilde tanıyor olmasıdır.

Güçlü Yanlarınız Öğrenin
Hayatta her konunun uzmanı olmayacaksınız. Böyle bir şeyde zaten sizden beklenmiyor. Fakat bilmeniz gereken hayat felsefeniz içerisinde neleri yapabileceğiniz ve neleri yapamayacağınızdır. Başarı yolunda mutlaka bilmeniz gereken bireysel olarak güçlü ve zayıf yönlerinizdir. Bu bilgileri öğrendikten sonra geleceğiniz için bir strateji ve plan geliştirebilirsiniz.

Sevdiğiniz İşi Yapın
Warren Buffett’in sürekli tekrarladığı bir gerçek vardır: Sevdiğiniz işi yapın. Bir milyarder olan Buffett neden böyle bir şeyi sürekli tekrarlıyor? Cevabı basit: “çünkü size mutluluk getirmeyecek iş hayatı size zenginlik sunsa da hayatınızı yok yere harcamış olursunuz.”

Zorunlu Olmayan Durumlar Dışında Asla Büyük Riskler Almayın
Eğer zaruri ihtiyaçlarınız haricindeyse ve acele etmenizi gerektirecek bir durum yoksa büyük riskler veya öfke nöbeti gibi gelip geçici hevesler için bütün birikimlerinizi riske atmayın. Mantığınızı ve sağ duyunuzu kullanın. Bu iki özellik günümüzde pek önemsenmeyen fakat derinlerde varlığı önemli olan kavramlardır.

Güzel Fırsatları Es Geçmeyin
Bazen güzel fırsatlar aniden gelir ve biz onları fark edemeyiz. Bazen de bu fırsatlar çok çalışma ve isteğin ardından gelir fakat biz bunları göz ardı ederiz. Güzel bir fırsat geldiğinde sizin rahatınızı kaçıracak bir gelişme dahi olsa onu es geçmeyin. Çünkü güzel fırsatlar her zaman rahatınızı birazcık kaçırır.

Saat İlerliyor Zamanınızı Koruyun
Zaman yönetimini en kısa sürede öğrenin. Zaman sizin en değerli varlığınız ve korumanız gereken mülkünüz. Kendi zamanınızı kendiniz planlamalı, kurmalı ve yönetmelisiniz. Böylelikle işleriniz aksamaz, bilmediğiniz bir nedenle durmazsınız. Bir ajandanız olsun ve saatlerinizi plansızlıktan koruyun.

Kredi Kartlarından Kaçının
Hayatınızın erken dönemlerinde paranızı nasıl harcamanız gerektiğini öğrenin. Kredi kartlarından uzak durun. Eğer bu tuzağa iş hayatının başında yakalanırsanız zamanla kendinizi borç bataklığının büyüyen denizinde sürekli borç ödeyen bir köle olarak bulursunuz. Hayatı ve nakit ödemeyi öğrenin. Eğer nakdiniz yoksa harcama yapmayın. Bireysel disiplin ve otokontrolünüzü paranızın uzmanı olarak kendiniz sağlayın.

Nazik Olun
Nezaket toplumlarımızın kayıp zanaatlarından bir tanesidir. Kayıp zanaatlarımızdan bir diğeri de sevgidir. Bu iki olmazsa olmaz davranış biçimini hayatımızın erken dönemlerinde alışkanlık haline getirmeliyiz. Toplum içerisinde nezaket sahibi olmak rakiplerimize karşı önde olmamıza yardımcı olacaktır.