Yabancı Dil Bilenler Daha Sağlıklı Bir Beyne Mi Sahip?

1960'lardan önce bilim insanları, birden fazla dili konuşmanın çocuklar için öğrenmede bir engel oluşturduğunu düşünüyorlardı, çünkü çocuklar, diller arasındaki farkları ayırt etmek için çok fazla vakit geçirmek zorunda kalıyorlardı. 
 
Daha modern beyin görüntüleme teknolojileri ile araştırmacılar artık çok dilliliğin beyni nasıl güçlendirdiğini görebiliyorlar. Birden fazla dilde konuşan insanlar, beyinlerindeki nöron ve sinapsların çoğunu efektif şekilde kullanabilirler.
 
Bilim adamları aynı zamanda yetişkinlikte ikinci bir dil öğrenenlerle, iki dili öğrenip büyümekte olan çocukları karşılaştırıyorlar. Çocuklar beyinlerinin her iki küresini dil edinmek için kullanırlar; bu da genellikle dilin duygusal etkilerini daha derinden kavramalarına kolaylık sağlar. Buna karşılık, ikinci bir dil öğrenen yetişkinler, o dilde sunulan sorunlara daha rasyonel, müstakil bir yaklaşımla yaklaşma eğilimindedirler. Bilim adamları, yetişkinler beyinlerinin sol yarım küresi üzerinden dil öğrendikleri için bunun varsayımını yapıyor.
 
Bu TED videosunu izleyin çok dilliliğe ilişkin büyüleyici beyin araştırmaları hakkında daha fazla bilgi edinin. Birden fazla dili konuşmanın büyük bir güç olduğunu anlayacaksınız.