Çocuklar İçin Eğlenceli Uygulamalar Rehberi

Çocuklar İçin Eğlenceli Uygulamalar Rehberi

Okullar eğitim öğretim süresi boyunca çocuklarımıza bir çok yararlı bilgiyi öğretiyorlar. Fakat tek başına bir okulun öğretebilecekleri belirli sınırlarda kalmaktadır. Özellikle yaz tatili gibi uzun bir süre öğrencinin okuldan uzak kalması eğitimden de uzak kalması anlamına gelebilir.

Öğrenciler yaz tatili süresince yıl boyunca öğrendiklerini bir kenara bırakma eğilimindedirler. Bilimsel verilere göre iki ay gibi bir sürede öğrenciler özellikle matematik ve okuma yeteneklerinin önemli bir kısmını unutabilirler. Böylece eğitim süreci aksayacağı gibi aynı konular üzerinden tekrar tekrar geçmek onların öğrenmeye olan ilgilerini de azaltacaktır.

Böyle bir negatif durumun ortaya çıkmaması için uzmanların önerdiği bir çalışma disiplini olan STEM çocuklarınız için hem yaz tatili eğlencesi olmakta hem de öğrenme süreçlerine olumlu katkılar yapmaktadır.

STEM; Fen (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Maths) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. İngilizce “KÖK” anlamına gelen STEM, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın tatillerde ve okul dışında geçen zamanlarda yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olacak oyunlar ile hem eğlenceyi hem de öğrenmeyi aynı anda gerçekleştiriyor.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu sizler için bazı STEM Uygulamalarını derledi. İşte yaz tatilinde çocuğunuzun eğlenirken öğreneceği ve zihinsel gelişimine yardımcı olacak o uygulamalar:

Teknoloji Alanındaki Uygulamalar
MIT App Inventor

6 – 12 yaş arası çocuklar için hazırlanan uygulama ile basit yollarla öğrencilere kendi uygulamalarını nasıl yapacaklarını öğretiyor. Ayrıca kullanıcılarının eğitimlerine eğlenceli ve destekleyici bir katkı sağlıyor. Sadece 6 haftalık bir eğitimle öğrenciler eğitim aldıkları okulu harita üzerinde imleçleyebilir duruma gelebilecekler.

Hopscotch
4 – 6 yaş
arası çocuklar için hazırlanan uygulama 2014 Yılı En İyi Eğitim Teknolojisi Ödülü ile çocuklarınızın teknolojik temel bilgileri uygulamalı olarak öğrenmelerine imkanı sunuyor. Öğrenciler bu özel uygulama ile kod dünyasında temel bilgiler olan sıralama, soyutlama, değerler ve koşullar gibi kuralları oyun ve animasyonlarla öğreniyorlar.

Astronomi / Uzay Bilimleri Alanındaki Uygulamalar
Pocket Universe
6 – 12 yaş
arası çocuklar için hazırlanan uygulama ile çocuklarınız uzay bilimlerine eğlenceli bir giriş yapabilirler. Güneş sistemini eğlenceli ve akılda kalıcı bir yolla çocuklarınıza öğretmen için birebir olan uygulama ayrıca uygulama mağazalarında Çocuklar İçin En İyi Uzay Bilimleri Uygulaması seçildi.

NASA Visualization Explorer
2 -12 yaş
arası çocuklar için hazırlanan uygulama ile çocuklarınız NASA’ya misafir olabilecekler. Güneş sistemi, uzay ve küresel iklim kayması ile ilgili bir çok bilgi artık bir uygulama kadar uzakta.

Matematik Alanındaki Uygulamalar
Get the Math
7 – 10 yaş
arası çocuklar için hazırlanan uygulama ile matematiğin karmaşık olarak bilinen konularından cebir bilimine zevkli bir öğrenme turu başlatabilirsiniz. Çocuklarınızın yıl boyunca okulda öğrendiklerini pekiştirecek ve bir hayat boyu onlara pratik bilgiler sunacak olan uygulama ile matematik artık çok daha kolay olacak.

DragonBox 5+
5 yaş üstü
çocuklar için hazırlanan uygulama ile matematik artık bir oyun. Çocuklara bir dizi yarışma ve ödül sunan uygulama ile çeşitli kurallar eğlence ile öğretiliyor. Uygulama 5 yaş üzeri çocuklar için bulunmaz bir eğlence ve bilgi deposu.

Toprak Bilimi Alanındaki Uygulamalar
Project Noah
4 – 12 yaş
arası çocuklar için hazırlanan uygulama ile çocuklar sadece fiziksel bilim ve biyoloji ile değil çevrelerinde var olan birçok coğrafi olguya da bilimsel çerçevede sebepler ve sonuçlar getirebilecek. Çevre duyarlılığı da kazandıran uygulama ile çocuklarınız bilimde temel seviye bilgilerine hakim olacaklar.

Mühendislik Alanındaki Uygulamalar
Sound Uncovered

3 – 12 yaş arası çocuklar için geliştirilen uygulama ile çocuklarınız ses üzerine bir çok farklı etkinlik ve uygulama ile işitme konularında bilimsel bir seviyede temel bilgilere sahip olabilir.

Robots for IPad
6 – 12 yaş
arası çocuklar için geliştirilen uygulama ile robotlar hakkındaki her şeyi öğrenmeniz mümkün. Dünyanın dört bir yanında yapılmış robotik çalışmalara bakabilir ve onlardan aldığınız ilhamla sizde kendi robotlarınızı yapabilirsiniz.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak iyi tatiller ve iyi eğlenceli öğrenmeler dileriz.