YGS'ye Sayılı Günler Kala Stres Yönetimi

YGS'ye Sayılı Günler Kala Stres Yönetimi
Uzunca bir maratonun son aşamalarına girmiş bulunmaktayız. YGS öğrencilerinin çalışmalarının ilk meyvelerini alacağı zaman gittikçe daralıyor. Bu yaklaşan sınav da hali ile YGS stresi, gelecek kaygısı gibi düşüncelerin artmasına sebep oluyor. Bizde Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak sizlere YGS stresi ile mücadelenizde yardımcı olabilecek bir yazı hazırladık.
 
Çevre Baskısı Ve Aile Beklentileri
 
Sınavlara hazırlık sürecinde öğrenciler üzerindeki en etkili baskı maalesef çevre baskısıdır. Bu çevre baskısı arkadaş veya akraba yorumlarından kaynaklanır. Bu yorumlar olumlu da olsa olumsuz da olsa ister istemez öğrenci üzerinde baskı ve stres yaratır. Bu süreçte kendinizi hayatınızın merkezine koyun. "Sınava uzun süredir hazırlanıyorum. Başarılı olursam ben kazanırım, başarısız olursam da ben kaybederim." diyebilin. Sonuçta bu bir sınav ve kaygınlanız normal. Fakat etrafınızdan gelen yorumları kendiniz için bir kaygıya dönüştürmek yapacağınız en büyük hata olur. Sınav stesini yenmede en önemli kural; sınava siz gireceksiniz ve kendi hayallerinizin peşinden kendiniz için koşacaksınız, başkalarının yorumlarını kendinize dert etmeyin.
 
Yeterli Çalışma İstediğim Bölüme Gidebilecek Miyim?
 
Sınava sayılı günler kala her öğrencide azda olsa pişmanlıklar oluşmaya başlar. Fakat hepimizin bildiği bir şey var ki, zamanı geriye almamız mümkün değil. Bu yüzden önünde ki süreçte “keşke” demek yerine elinden gelenin en iyisi yapmaya çalışmak tek mantıklı yoldur. İyi veya kötü ama bir şekilde emek verdiniz ve sınava hazırlandınız ve artık son kürekleri çekiyorsunuz, geri dönüş yok. O yüzden olabildiğince kuvvetli asılmak en mantıklısı. Ayrıca bu sınavın sonucu kötü olursa hiçbir şeyin sonu gelmiyor, iyi olursa da her şey bundan sonra iyi olacak anlamına gelmiyor.Bu yüzden çevre ve beklentileri bir kenara koyun ve “ben iyisi ile kötüsü ile hazırlandım ve elimden geleni yapacağım” diyebilin.
 
Ya Sınavda Yapamazsam?
 
Sınav anının hayallerini şimdiden kurmaya başlayanlar sınavda başarısız olma ihtimalleri üzerinde durarak çok kez kendilerine olumsuz yönde telkinlerde bulunurlar. Fakat size açıkça söyleyebiliriz ki, sınav anı daha önce girdiğiniz hiçbir denemeye benzemiyor. İster istemez çok daha dikkatli oluyorsunuz ve odaklandığınız tek şey sınav oluyor. Bu durum kimi öğrenciler için tehlikeli iken kimileri içinde avantaj olabiliyor. Siz yine de sınav anında olabildiğince sakin olmaya çalışın. Bunun için bir yudum su ve derin nefes alıp verme yapabilirsiniz. 
 
Peki Ya Sorular Zorsa? 
 
Her konuya çalıştı iseniz ve yine de sorular size zor geliyorsa, aynı sorular herkese zor olacak, bunu unutmayın. Buna en güzel örnek, geçmiş yılların soru analizlerini gösterebiliriz. Hemen hemen her analizci zor soru için benzer yorumları yapar. Bu yüzden özellikle sınav anında sorulara "zor” gözü ile yaklaşmayın. Bu yaklaım, sizin en başta psikolojik olarak kaybetmeniz anlamına gelir.
 
YGS’ye Kalan Sürede Neler Yapılabilir?
 
Az bir zaman kaldı ve bu zamanda yapabileceğiniz en güzel şey artık kendinizi bir düzene oturtmaktır. Düzenli uyuyun, kahvaltınızı belirli saatlerde yapın ve mümkün olduğunca yorucu hareketlerden kaçının. Özellikle kendinizi incitebileceğiniz davranışlardan kaçının. Her gün sınava girecekmiş gibi kalkın ve saat 10.00’da denemenizi çözün. Arkadaşlarınızla, sizi anlayacağına inandığınız kişilerle konuşun. Hayaller kurun ve inancınızı hiçbir zaman kaybetmeyin.
 
Unutmayın! Sınav kaygısı, sınav stresi gibi duygular gerekli dozajda olduğu zaman oldukça faydalı etkenler olabilirler. Mesela çalışmayı bırakmayı düşünürken bir anda sınav kaygısı ile kendinizi ders çalışıyor olarak bulabilirsiniz.
Ancak aksi şekilde, bu stresi fazla yaşamaksa Olumsuz düşüncelere kapılıp yolun sonuna yaklaşmışken bırakmanıza dahi sebep olabilir.
 
Ayrıca YGS her şeyin bittiği değil henüz başladığı bir sınav. Bu yüzden elinizdeki sinir, stres, kaygı gibi duyguların hepsini burada harcamayın ki LYS’de de kullanabilesimiz. Son günlerin kıymetini bilerek çalışın ve ardından mutlu haberlerle kendinizi de ailenizi de mutlu edin. Başarılar dileriz...