2018 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2018 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bu yıl ilk kez yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), TYT ve AYT olarak iki kısımda gerçekleştirilmişti. Üniversitelere girişte uygulanan YGS ve LYS'nin yerini alan YKS, eski sistemden farklı olarak birbirini takip eden iki günde yani 30 Haziran cumartesi (TYT) ve 1 Temmuz pazar (AYT) günlerinde gerçekleştirilmişti. Sınavlardan sonra sonuçların açıklanacağı tarih merak konusu olmuştu.

Sonuçların açıklanmasından önce ÖSYM, 3 Temmuz günü YKS tercih kılavuzu'nu yayımlandı. 

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin takvimine göre YKS sonuçları 31 Temmuz Salı günü kurumun resmi internet sitesinden açıklanacak. TYT ve AYT olarak iki oturumda gerçekleştirilen sınav sonuçları aynı gün öğrenilecek. 

Sonuçların açıklanmasının ardından tercih listesi oluşturma işlemleri başlayacak. Bu işlemler 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

ÖSYM tercih sürecini başlattığında, 2018 yılı için üniversitelerin tercih kılavuzu yayınlanacak. Tercih listeleri oluşturulduktan sonra, puan ve tercih sıralamasına göre yükseköğretim programlarına yerleştirmeler yapılacak.

Yapılan bu ilk tercih işleminden sonra üniversitelerin boş kalan kontenjanları için, ikinci tercih işlemleri başlayacak. Tercih listelerine en fazla 24 üniversite programı eklenebilecek. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının kullanılma zorunluluğu bulunmuyor. Tercih listesi oluşturulurken en fazla istediğiniz bölümleri üst sıralara yazmalısınız.

Tercih kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte 2018 üniversite kontenjanları belli oldu. Üniversitelerin kontonjanlarını incelemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

YKS TERCİH KILAVUZU