Yok Böyle Bir Anaokulu

Çocuklarımızın eğitim hayatına başladıkları, öğrenmeye ilk adımları olan anaokulları eğitim sistemimiz içerisinde ayrı öneme sahip kurumlardır. Bugün Dünya’nın en iyi anaokulu iddiasıyla hizmet veren ve haklı iddiasını kanıtlamış bir kurum olan Fuji Kindergarten (Fuji Anaokulu)dan bahsedeceğiz.

Fuji Anaokulu Tokyo Şehir sınırları dışında, çocuklar için sihirli bir çevre düzenlemesine sahip, Tezuka Mimarlık firması tarafından  tasarlanmış, çatısı oval bir şekle sahip ve çevresi ağaçlarla çevrili sonsuz bir oyun alanı olan bu anaokulu benzerlerinden hemen ayrılıyor.

Takaharu Tezuka iki çocuk babası bir mimar. Kendi çocuklarından ilham alarak bir çocuk gibi düşünüyor ve çocukların tamamen çocuk olarak nelere ihtiyacı varsa tasarlayacağı anaokulunda olması gerektiği sonucuna varıyor. Eşi ve çocuklarından da fikirler alarak tasarım çalışmalarına başlıyor. Okul için bazı keşif çalışmalarına hızlıca başlayan Tezuka çifti öncelikle yer konusuna çözüm arıyorlar ve şehir dışında yeşil ile iç içe bir alanda karar kılıyorlar.

Oyun Bahçeleri Çocuklara Sonsuz Oyun İmkanı Sunmalı
Tezuka okulu yuvarlak bir daire olarak tasarladıklarını bunun nedeni olarak çocuklara sonsuz bir döngü içinde oyun ve öğrenme imkanı sunmayı amaçladıklarını anlatıyor. Diğer anaokulları ve oyun alanlarını da incelediklerini fakat bunun bir arabanın dikiz aynasından arkadaki trafiği takip etmek olduğunu hatta çok yakından ve dikkatli bakılınca önünüzü göremeyeceğinizi söylüyor. Özgünlüğe verdikleri önemi bu örnekle anlatan Tezuka ön kabulleri kaldırdıklarını ve böylece farklı bir konsept oluşturduklarını söylüyor.

Çocuklar Sınıflara Kayabilirler
Merdivenleri azaltmak için yaptıkları hileyi ise şöyle anlatıyor Tezuka Çifti: “Çatının önünden gelen merdivenlerin başına küçük bir tümsek koyduk. Daha sonra çocuklar oyun oynarken lazım olan çamuru bu tümsekten almaya başladılar ve tümsek kayboldu. Bu tümseğin amacı yangın merdiveni için iken bir anda oyun aracı oldu. Sınıflarına gidecek çocuklar burayı kaydırak gibi kullanmaya başladılar. Ayrıca çocukları ağaçlara tırmanmaya özendirmek için sınıflarına merdiven kullanmadan tırmanabilecekleri ağaçlarla çevre düzenlemesine gittik. Böylece çocuğa eğer ağaca tırmanma gücü ve becerisi elde ederse sınıfına yani hedefine daha kısa ve eğlenceli bir yolla varabileceği mesajı verdik. Okulumuzda her öğrenci kendi sınırlarını ve gücünün farkına işte böyle varmaktadır.

Okulda Her şey Bir Oyuncak
“Bahçenin çevresine diktikleri ağaçların aslında bir oyun için olduğunu iki ağaç arasına bağlanan iki ipin bir hamak olmasının çokta zor olmadığı anaokulunda,  masa ve sandalyelerin özel bir ahşap olan tahtalardan kullanılması hem çocukları sert olan maddenin zararlarından korur hem de bu kutuların birer oyuncağa dönüşmesine imkan vermektedir” diyerek sözlerini tamamlıyor Tezuka Çifti.

Kolejiniseç sizler için Fuji Anaokulu görsellerini derledi haberimizin fotoğraf galerisini ziyaret etmeyi unutmayınız.

Kaynak: http://ideas.ted.com/inside-the-worlds-best-kindergarten/