Ahmet Şimşek Koleji ve Özel Okulları Kartal

0 216 387 02 90
Kartal / İstanbul

Üç Boğumlu Bulutsu Sergi: Trifid

Üç Boğumlu Bulutsu Sergi: Trifid
Ahmet Şimşek Koleji Koordinatörü Yasemin Şimşek, “Trifid” isimli ilk kişisel sergisini Beyoğlu Cezayir sokaktaki rh+artprojet Galeri’de açtı. Yasemin Şimşek’in; “Garip Bir Kış Günü”, “Uçta” ve “Simetrik Sonsuzluk” isimlerini verdiği 3 ayrı fotoğraf serisi, rh+artprojet Galeri’de, 3 ayrı salonda “Trifid” adıyla sergilendi ve sanatseverlerin beğenisini kazandı.
 
Tek sergide 3 ayrı konu…
 
Astronomiye ilgi duyduğunu, amatör bir astrofotoğrafçı olduğunu, “Trifid” ismine Yay takımyıldızında bulunan Trifid Nebula’dan aşina olduğunu belirten Yasemin Şimşek; “Trifid, Latince ‘Üçe ayrılmış’ anlamına gelir. Türkçe adı ‘Üç Boğumlu Bulutsu’ olan bu gökcisminde 3 ayrı tip nebula bulunur. Benim sergim de 3 seriden oluştuğu için ‘Trifid’ adını koydum. Galeride 3 salon vardı. Bir salona ‘Garip Bir Kış Günü’ isimli seriyi, ikinci salona ‘Uçta’ isimli seriyi, üçüncü salona da ‘Simetrik Sonsuzluk’ isimli seriyi koyarak sergiledik.
 
Her salonda ayrı bir konu işlenmesi ziyaretçiler için de güzel ve değişik bir deneyim oldu. Sergi, 2015-2017 yılları arasında çektiğim fotoğraflardan oluşuyor ancak, üç serinin konuları da birbirinden tamamen bağımsız. ‘Garip Bir Kış Günü’ serisi, soğuk bir kış gününün sessiz, sakin ve zamansız anlarından oluşuyor. ‘Uçta’ serisinde, ağaçlar ve kuşlar üzerinden ev, aile ve yaşam konularını işliyorum. ‘Simetrik Sonsuzluk’ serisinde ise, evren ve sonsuzluk temasını, gökyüzünün neredeyse bütün kadrajı kapladığı fotoğraflarla anlatıyorum. Trifid’i ziyaret eden tüm sanatseverlere teşekkür ederim.” dedi.
 
Yasemin Şimşek; İstanbul’da doğdu. İlköğretim ve Liseyi Ahmet Şimşek Koleji’nde tamamladı. 2008 yılında Maltepe Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden onur belgesiyle, bölüm ve fakülte ikincisi olarak mezun oldu.
 
2009 yılında eğitimine devam etmek üzere ABD’ye gitti. 2011 yılında University of California Los Angeles (UCLA)’da Görsel Tasarım ve İletişim Programı’nı bitirdi. Bu sürede çeşitli poster, logo, kitap kapağı tasarımları yaptı, asıl tutkusu ve kendini ifade biçimi olarak gördüğü fotoğrafa yöneldi. Çektiği fotoğrafları dijital manipülasyonlarla başka bir boyuta taşıyan sanatçı, eserlerinde ağırlıkla evren, doğa ve varoluş konularını işlemektedir. Fotoğrafın yanı sıra Video Art çalışmalarına da ağırlık vermektedir. Amatör bir astrofotoğrafçı (gökyüzü fotoğrafçılığı) olan sanatçının en büyük ilham kaynağı kozmostur.