Başarıya Götüren Aile

 

Bu hafta kolej velilerimize yönelik bir kitabı sizlerle paylaşacağız. Hepimizin yakından bildiği eğitimci Doğan Cüceloğlu; çocuklarının sınavlarına ebeveynlerin nasıl yaklaşması gerektiğini yalın bir dil ve yaşanmış örneklerle anlattığı “Başarıya Götüren Aile” kitabında; "çok çalış oğlum/kızım," demenin ya da tüm maddi olanaklarını seferber etmenin ötesinde bir şeyler yapmak isteyen ana-babalara yol göstermek amacıyla yazıldığını dile getiriyor.

“Her ana-baba, okul başarısı için çocuğuna yardımcı olmak ister. Ama öğrenme sürecinin bilimsel temellerini kavramadan atılacak her adım, iyi niyetli de olsa, çocuğu engelleyebilir. Başarıya Götüren Aile, sınav döneminde çocuklarına destek olmak için doğru ve etkili yöntemler arayan tüm ana-babalara kılavuzluk edecek” denildiği kitabın arka kapağından da anlayacağımız gibi; Başarıya Götüren Aile’nin alt başlıkları ise daha ilgi çekici.

Sınav Döneminde Ana-babalık, kitabın ana yazım amacını gayet iyi özetliyor. TEOG ve YGS – LYS ve diğer sınavlara karşı cengaverler olarak yetiştirmeye çalıştığımız öğrencilerimizi bu yolda hazırlarken yapılması ve özellikle yapılmaması gerekenleri ana hatları ile anlatıyor Cüceloğlu.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak iyi okumalar ve mutlu bir hafta sonu diliyoruz.