Beyaz Diş

Kolej Kütüphanemizin raflarında bu hafta; Jack London  imzalı "Beyaz Diş" yerini alıyor.
 
(Diğer köpekler) vahşiliklerini büyük ölçüde kaybettikleri için, artık vahşi tabiat onlar açısından bilinmez, korkutucu, tehditkâr ve düşmanca bir şeydi. Oysa vahşilik, Beyaz Diş'in görünüşüne ve hareketlerine sinmişti. O vahşi tabiatı simgeliyordu; onun ete kemiğe bürünmüş haliydi. 
Jack London 
 
Jack London, kendi hayatında en değer verdiği hayvan olan Kurt'u, romanının başkahramanı olarak seçmiş ve Beyaz Diş böylece, edebiyat tarihinin de en hayranlık uyandıran hayvan karakterlerinden biri olmuştur. 
 
19. yüzyıl sonlarında, Klondike Altına Hücum döneminde geçen macera dolu hikâyede, annesi yarı köpek, babası kurt olan Beyaz Diş, vahşi hayatla insanlar ve evcilleşme arasında kalmıştır. Hem insanların hem de hayvanların eziyet ettiği ve kendisinden başka her türlü canlıya karşı güvenini kaybeden ve yalnızca vahşi hayata tutunan Beyaz Diş, Weedon Scott sayesinde sevmeyi öğrenir. 
 
İnsan ile hayvanlar arasındaki ilişkileri ve vahşi hayatı; bir hayvanın gözünden büyük bir başarıyla anlatan bu eser, Yiğit Yavuz'un kitabın ruhuna sadık kalan usta çevirisi ve James Dickey'nin önsözüyle sunuluyor.
 
Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak iyi okumalar ve mutlu bir hafta dileriz.