Devlet Ana

Kolej Kütüphanemizin raflarında bu hafta; Kemal Tahir’in klasikleşmiş eseri “Devlet Ana” yerini alıyor.

İlk baskısı 1967 yılında yapılan ve 1968 yılında Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü kazanan Devlet Ana onlarca baskı yapmış ve Klasik Eserler arasındaki saygın yerini kazanmıştır.

6 bölümden oluşan Roman Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatmaktadır. Hikaye Söğüt Kasabasında geçmekte ve Ertuğrul Gazi ile başlayan kitap Osman ve Orhan Beylerle son bulmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun bu önemli evresindeki yaşam tarzı, adetleri, gelenek ve göreneklerinin sade bir dil ve akıcı bir üslupla anlatıldığı Devlet Ana’da Kemal Tahir; Türkiye’de çökmüş bir imparatorluğun yarattığı aşağılık duygusunu silmek ve Osmanlı insan tipini, onun erdemlerini, devlet kurma yeteneğine vurgular yapmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunun destansı hikayesinin anlatıldığı ve tarihi şahsiyetlerin özne olarak kullanıldığı Roman okuyucusuna o dönemi yaşama ve anlama şansı sunmaktadır. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak önerdiğimiz Devlet Ana size ailecek tarih ve geçmişimiz konusunda hem rehberlik hem de güzel bir etkinlik örneği olacaktır. İyi okumalar ve mutlu bir hafta dileriz.