İnsan Ne İle Yaşar?

Tolstoy’un 1881 yılında kaleme aldığı “İnsan Ne İle Yaşar?” bir hikayeler bütünü. 4 hikayeden oluşan kitap, akıcı dil ve üslubuyla döneminin şartlarına ışık tutmakla kalmıyor, ahlaki ve dini birçok konuda okuyucusuna bilgece öğütler veriyor.

Yazılmasının üzerinden geçen zamana rağmen betimlemelerinin yalınlığı, varsayım ve çözümlerinin güncelliğini kaybetmemiş olması Tolstoy’a özgü bir başarı olarak adlandırılabilir. “İnsan Ne İle Yaşar?” ilk defa Tolstoy okuyacaklar için bir giriş kitabı olarak düşünülebileceği gibi, Tolstoy külliyatını tamamlamak isteyenler içinde büyük bir puzzle’ın eksik parçası olarak görülebilir.

İyilik – kötülük eksenli hırs – erdem gibi karşıtlıkların yanıtlarını vermeye çalışan hikayeler 142 sayfadan oluşuyor ve akıcı üslubu nedeniyle bitmesini istemediğiniz hikayelerin bittiğini ancak kitabın sonuna geldiğinde anlıyorsunuz. Ailecek okuyabileceğiniz ve üzerine konuşabileceğiniz “İnsan Ne İle Yaşar?” iyi bir hafta sonu geçirmenize yardımcı olacaktır. İyi okumalar dileriz.