Küçük Prens

1943 yılında yayınlanan Küçük Prens yazarı Antonie De Saint Exupery’e önemli bir ün kazandırmış ve günümüze kadar yüksek satış tirajlarına ulaşmış bir kitap olarak karşımızda durmaktadır.

Küçük Prens aslında büyüklere anlatılan bir masaldır. Aynı zamanda bir pilot olan yazar De Saint farklı bir gezegenden gelen çocuğun gözüyle dünyamız büyüklerinin yanlışlarını bizlere göstermekte ve aynı zamanda da büyüklere rehberlik etmektedir.

Dünyanın en çok satan ve okunan kitapları arasında gösterilen Küçük Prens’te yazar Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşmasını 27 bölümde anlatmaktadır. Küçük Prens’in hayatı üzerinden yetişkinlerin yaşam biçimlerinin, duygu ve düşüncelerinin, hal ve hareketlerinin eleştirisi yapılır. Kitapta anlatılan her karakter aslında günümüz dünyasındaki kişilere yani bizleri sembolize etmektedir. Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı yolculukların anlatıldığı hikayelerde, Prens’in geldiği son durak; Dünyamızdır.

Küçük Prens bir masal kitabı gibi gözükse de hem çocukların hem de büyüklerin, özellikle büyüklerin, okuyup anlamlar çıkarması gereken bir rehber kitap özellikleri taşımaktadır. Büyüklerin yaptıkları hatalara, yanlışlara eleştirel göndermelerle kitabın neden bu kadar önemli olduğunu ve okunduğunu bizlere kanıtlamaktadır.

Kitabı, New York’ta bir otel odasında kaleme alan De Saint ayrıca hikayesinin çizimlerini de bizlerle paylaşıyor. Ayrıca hikayenin bizlere tanıdık gelmesinin bir diğer nedeni ise yazarın ilhamını kendi yaşadıklarından almasıdır. Bunun en önemli kanıtını ise; Yazarın 1935 yılında uçakla yaptığı bir hız rekoru denemesinin Sahra Çölü’nün ortasında noktalanmasından anlıyoruz.

İlk defa 6 Nisan 1943 yılında Fransızca ve İngilizce olarak yayınlanan Küçük Prens; 210 ayrı dil ve lehçeye çevrilerek kırılması güç bir rekora imza atmıştır. Sadece dilimizde 15 farklı çevirisi bulunan kitabın tercümanları arasında Selim İleri, Azra Erhat, Tomris Uyar ve Cemal Süreya sayılabilir.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak iyi okumalar ve mutlu bir hafta dileriz.