Kuyucaklı Yusuf

Kolej Kütüphanemizin raflarında bu hafta; Sabahattin Ali’nin muhteşem romanı Kuyucaklı Yusuf yerini alıyor.

Sabahattin Ali’nin ilk romanı olan Kuyucaklı Yusuf kitap halinde ilk 1937 yılında yayınlanmıştır. Kitap olarak basılmadan önce Yeni Anadolu ve Tan Gazetelerinde tefrika edilmiş ve Sabahattin Ali tarafından üç cilt halinde düşünülmüş fakat yazarın ani ölümü ile tek cilt olarak kalmıştır.

1900’lü yılların ikinci yarısında Edremit’te geçen romanın baş kahramanı olan Yusuf ile Muazzez’in aşkını merkeze alan Roman, zalim ile mazlum, saf ile yozlaşmış, köy ile şehir ve medeniyet ile doğa arasındaki karşıtlıklardan beslenmektedir. 

Romanda aşk temasının yanında, döneminin Anadolu Kasabasındaki toplumsal, örfi yaşamın güçlü ve eksik yönlerini Sabahattin Ali’nin gözlemleri ile birlikte okuyucuya sunulur. Romanın kahramanı Yusuf yazarın Aydın Cezaevinde tanışmış olduğu bir arkadaşıdır ve olayların önemli bir kısmı gerçeğe dayanmaktadır.

Zengin fabrikatörlerin ve bürokrasinin kurduğu adaletsiz düzenin geniş yer bulduğu Roman, düzene yaptığı eleştiriler ile Türk Edebiyatında başkaldırı romanlarının öncüsü olarak kabul edilir. Roman kısaca;

Aydın'ın Kuyucak İlçesinde bir karı kocanın öldürülmesi olayını soruşturmaya giden Nazilli kaymakamı Salahattin Bey, anne babası gözleri önünde katledilmiş olan dokuz yaşındaki Yusuf'u, evlatlık olarak alıp evine götürür.

Kendisinden on beş yaş küçük eşi Şahinde Hanım ile evli olan Selahattin Bey’in eşi ile zor yürüttüğü bir evlilik hayatı vardır. Üstelik Yusuf’un gelmesi ile işler daha da kötüye gidecektir. Yusuf evin küçük kızı Muazzez ile birlikte büyür.

Tayini Edremit’e çıkan Selahattin Bey ve ailesini yeni gelişmeler beklemektedir. Yusuf ve Muazzez artık büyümüşlerdir. Ve Edremit’te hayatlarına zengin fabrikatörün oğlu Şakir girecektir. Şakir Muazzez’i görür ve beğenir. İsteğine karşılık alamayan Şakir  ve babası Selahattin Bey’e bir oyun oynarlar ve Yusuf devreye girer. Yusuf’ta Muazzez’e aşıktır ve artık aşkını saklamayacaktır.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak iyi okumalar ve mutlu bir hafta dileriz.