Oğullar ve Rencide Ruhlar

Modern dönem Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından olan Alper Canıgüz’ün ikinci romanı olan Oğullar ve Rencide Ruhlar, 5 yaşındaki bir çocuk olan Alper Kamu’nun gözünden; aksiyon, fantastik macera ve polisiye türlerinin bütün tatlarını ustaca harmanlayarak, hayata ve olaylara bakışını resmediyor.

Sürükleyici dili ile kitap daha ilk sayfada sizi içine çekmeyi başarıyor. 5 yaşında bir çocuğun çevresinde gelişen olaylara balıklama dalması, zekice yorum ve çözümlemeleri ile olayları sonuçlandırması yüzünüzde tebessüm ile kitabı bir çırpıda bitirme isteği uyandırıyor.

Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.

Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.

Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minibüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak iyi okumalar ve mutlu bir hafta sonu dileriz.