Simyacı

Yayınlandığı 1988 yılından günümüze kadar 65 milyon satış sayısını geçen Simyacı dilimize 1996 yılında kazandırıldı. Bugün kırk iki ülkede yirmi altı dile çevrilen Simyacı en çok bilinen romanlar sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor.

Simyacı; İspanya’dan hareket edip Mısır Piramitlerinin eteklerinde hazine aramaya giden Endülüslü Santiago’nun hikayesini felsefi bir düşünce içinde anlatıyor. Kitabın Dünya çapında bu kadar sevilmesi ve benimsenmesinin nedeni kitabın okuyucuya rehberlik  yaptığı ve birçok konuda farklı bir bakış açısı kazandırmasının sonucudur.

Romanımızın kahramanı Santiago’yu anne ve babası rahip olması için papaz okuluna göndermesi ile hikayemiz başlıyor. Okuldan arta kalan zamanlarında babasının koyun sürüsüne çobanlık yapan Santiago böylece Endülüs’ün bütün dağ, tepe ve sokaklarını gezmektedir. On altı yaşına gelen Santiago rahip olmak istemediğini okuldan ayrılmayı ve gezginci olmak istediğini babasına söyler.

Böylece Santiago’nun yolculuğu başlar. Masalsı anlatımı ve sürükleyici hikayesi ile elinizden bırakamayacağınız Simyacı sizlere Kolejiniseç Kolej Kütüphanesinin bu haftaki hediyesi.

İyi okumalar ve mutlu bir hafta sonu dileriz.