Sineklerin Tanrısı

1983 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan William Golding’in 1954 yılında yayınlanan özgün ismi “Lord ofthe Flies” olan “Sineklerin Tanrısı” ülkemizde farklı isimlerle de yayınlanmıştır. Ayrıca ülkemizde İngilizce eğitim veren kolejlerin derslerinde okutulmuştur.

Bir grup Britanyalı çocuğu çıkması muhtemel III. Dünya Savaşı’nın olası zararlarından korumak için uzaklara doğru havalanan uçağın vurularak bir adaya düşmesini konu edinen Sineklerin Tanrısı, insan ruhunun derinliklerinde yatan liderlik ve onun doğal yapısının, olumlu ve olumsuz yönlerinin ucu bucağının olmadığını yalın ve akıcı bir dille okuruna sunuyor.

Anlatımındaki simgesellik ve değer yargılarına getirdiği eleştirilerle romanlardan sıyrılan eser, okurunu derin düşüncelere sevk ediyor.  İngiltere’den kalkan uçağın düşürülüşünün ardından uçağın taşıdığı çocukların adanın çeşitli yerlerine dağılması ile başlayan olaylar çocuklar arasında lider seçimi ile farklı bir boyut kazanır.

İki çocuk arasında gerçekleşen bu liderlik çekişmesi adada yaşanacak diğer olayların da fitilini ateşleyecektir. Adadan kurtulma mücadelesi veren çocuklar arasında yaşanan bu çekişme aslında insan doğasının derinlerinde yatan bir çok farklı duyguyu bizlere sunmaktadır. Sineklerin Tanrısı, saf ve temiz olan çocuk imgesinin dahi yeri ve zamanı gelince hırslarının nasıl esiri olabileceğini göstermektedir.

Basit bir iyilik ve kötülük sorgulaması gibi görünen Sineklerin Tanrısı, okurlarının kendi duygu ve düşüncelerini sorgulamayı ve eleştirmesini sağlıyor. İnsanın içinde hem iyi hem de kötüyü duygular birlikte barınır, fakat insan bu duygulardan hangisine eğilim göstereceğini kendisi seçer mottosunu dile getiren kitap küçük veya büyük her okurun zihninde farklı sorgulamalara yol açıyor.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak ailecek üstünde konuşabileceğiniz bu kitabı sizlere öneriyor, iyi okumalar ve güzel bir hafta sonu geçirmenizi diliyoruz.