Uzun Hikaye

Kolej Kütüphanesinde bu hafta yerini alan Uzun Hikaye Mustafa Kutlu’nun Türk Edebiyatı Klasikleri arasına giren kısa bir kitap fakat anlattıklarından uzun bir hikaye çıkıyor.

Uzun Hikaye Mustafa’nın anlatısı ile başlıyor. Mustafa’nın gözü ile görüyoruz anlatılanları. Ali dürüst, namuslu ve hep doğrudan yana olmuş bir baba. Yolların, kasabaların, mücadelelerin ve umudun hikayesini bize anlatıyor Mustafa. Münire isimli bir kızı seven Ali, Münire’yi abilerinden ister fakat kızı vermezler. Üstüne üstülük Münire’yi döverler ve Ali Münire’yi kaçırır, hikaye başlar.

Ali ile kaçmayı kabul eden Münire, artık uzun bir hikayeye adamıştır kendini. Trenle yaptıkları yolculuklar onları hangi durağa getirdiyse orada devam ederler hayatlarına. İlk hikayelerini Mustafa henüz 6 yaşındayken yaşarlar. Yolculuk yaptıkları tren şefinin yardımıyla eski bir tren vagonunu eve çevirirler Ali bu kasabada okulda öğretmen olarak işe başlar. Fakat Ali bu okulda farklı nedenlerden dolayı barındırılmaz ve hamile olan Münire’nin doğum sırasında durumu kötüleşir. Kan kaybından eşini kaybeden Ali Mustafa ile yeniden bir yolculuğa çıkar.

Mustafa artık büyümüş ve delikanlı olarak karşımıza çıkmıştır. Gittikleri kasabada baba oğul kitapçı açarak hayatlarına devam etmektedirler. Fakat Mustafa bu kasabada aşkı bulmuş ve farklı bir hikaye hayatlarına girmiştir.

Üç hikaye anlatır bize Mustafa. Hikayeler öyle güzel örneklerle doludur ki sıkıntılı bir dönemde açan umutlar bizlere de aşılanır. Kolej ve özel okul öğrencilerine ilham olacak bu eserle hem edebiyata hem de dünyaya dair güzel düşünceler filizlendiriyor. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak iyi okumalar ve mutlu bir hafta dileriz.