Yeşil Yol

Kolej Kütüphanemizin raflarında bu hafta; Stephen King’in unutulmaz eseri Yeşil Yol yerini alıyor.

Kolej Kütüphanemizin raflarında yerini alan Yeşil Yol yayınlanmaya başladığı 1996 yılında bölümler halinde okuyucuya sunulmuş ve 6 bölümde tamamlanmıştır. Stephen King romanında eski bir usulü denemiş ve yaklaşık 60 – 70 sayfa aralığında olan bölümleri yazıldığı gibi yayımlamıştır. Bu şekilde 6 ayda tamamlanan roman ise toplamda 400 sayfadan oluşmuştur. 1999 yılında sinemaya aktarıldıktan sonra ise tek cilt halinde yayınlanmıştır. Aynı yıl New York Times’ın çok satanlar listesine giren roman yayınlanmaya başladığı 1996 yılında ise Bram Stoker Ödülü olan “En İyi Roman” Ödülünü kazanmıştır.

Ülkemizde ise Amerika’daki yayın seyrini izleyen kitap 6 ciltte, 2000 yılında ise tek cilt halinde yayınlanmıştır. 428 sayfadan oluşan Yeşil Yol’un kapağı ise filmin popülaritesinden yararlanmak amacıyla Tom Hanks’in gardiyan üniformalı bir fotoğrafı kullanılarak okuyucuya sunulmuştur.

Roman ise; acımasız suçluların bulunduğu Could Mountain Hapishanesi’nin E Bloğun hikayesini bizlere anlatmaktadır. 1930’lu yılların Amerika’sında geçen hikaye E Bloğun özelliği ile isimlendirilir. E Blok idam cezası almış mahkumların gönderildiği bir yerdir ve yol sonraki dönemlerde çokça eleştirilen elektrikli sandalye ise son bulmaktadır. Roman Gardiyan Paul Edgecombe'un ağzından anlatır okuyucuya hikayesini. Mahkûmlar elektrikli sandalyede cezalarının infaz edilmesi için sıralarını beklerlerken, buraya getirilen dev cüsseli ve saf kalpli John Coffey adındaki mahkûm başta Paul Edgecombe olmak üzere herkesin hayatını değiştirecektir.

John zamanla sahip olduğu garip gücüyle ve sineği bile incitmeyecek kadar nazik kalbiyle dikkatleri üstüne çeker. Hayatta kaldığı küçük süre içinde insanlara ve ayrıca tüm canlılara olan sevgisini ispatlamıştır. Nezaretçiler bu adamın bu kadar büyük suç işlediğinden şüphelenmeye başlıyorlar ve yanlışlıkla idam edileceğini artık anlıyorlar. Fakat artık suçu kanıtlanmış durumdadır ve yargı çıkmıştır. Hapishane gardiyanlarından biri olan Paul Edgecombe olayın aslını ise öğrenir. John Coffey’in hiçbir suçunun olmadığından emindir fakat onun da elinden bir şey gelmez.

Roman adalet, doğru ve yanlışlar üzerine bizleri düşünmeye sevk eden önemli sorular sormaktadır. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak iyi okumalar ve mutlu bir hafta dileriz.